Megakadályozhatja a szürkehályog kialakulását
A karotinok között a béta-karotin a leggyakoribb vegyület, ez adja többek között a sütőtök, a sárgarépa, a sárgadinnye és a tojássárga jellegzetes színét. A béta-karotin úgynevezett provitamin, amelyből a máj természetesen állít elő A-vitamint, ami a szervezet számára nélkülözhetetlen. Az A-vitamin zsíroldékony, túlzott bevitel esetén akár mérgező is lehet, ezért biztonságosabb a béta-karotin fogyasztása.
Milyen előnyei vannak a béta-karotinnak?
Ez a vitamin fontos szerepet játszik a bőr-, haj- és körömszövet felépítésében. Számos szembetegség esetén is segíthet, megelőzheti a légúti fertőzéseket, valamint támogatja egészséges fogakat és ínyt. Hasznos májfoltok és öregségi foltok kezelésében is. Csökkentheti a szívinfarktus és a koszorúér-elzáródás valószínűségét is.
A béta-karotin szerepe
- Gyorsítja az új szövetek képződését.
- Csökkenti a kollagén lebomlását.
- Védelmet nyújt a káros UV-sugárzás ellen.
- Javítja a látást és a szürkületi vakságot.
- Halványítja a májfoltokat és az öregségi foltokat.
- Megakadályozhatja a szürkehályog kialakulását.
- Védi a szív- és érrendszert.
- Segít megerősíteni a csontokat és a fogakat.
Természetes bétakarotin-források
A béta-karotin a színes zöldségekben, különösen a sárga, piros és zöld színűekben található meg a legnagyobb mennyiségben. Legértékesebb forrásai a rebarbara, a sárgarépa, a kelkáposzta, a paraj, a kajszibarack és a sárgadinnye. Emellett a sütőtök, az édesburgonya, a brokkoli és a mangó is nagy mennyiségben tartalmaz E-vitamint.
A béta-karotint vaj, margarin, üdítők, fagylaltok színezésére is használják, fontos előnye a többi mesterséges színezékkel szemben, hogy természetes, ártalmatlan és szervezetbarát színezék.
Erős antioxidáns
A szabadgyökök természetes élettani folyamatok során keletkeznek a szervezetben, és védelmet nyújtanak a káros mikroorganizmusok ellen. Ha azonban abnormális szintre szaporodnak, akkor károsan befolyásolhatják a sejteket, károsíthatják a DNS-t, a fehérjéket, a szénhidrátokat és a zsírokat. Olyan folyamatot indítanak el, amelyben az egészséges sejtek működése megzavarodik, így számtalan betegség kialakulásában vehetnek részt, például idegrendszeri betegségek alakulhatnak ki, felgyorsulhat az öregedés, károsodhat a szív- és érrendszer, a szem, a tüdő. Az antioxidánsok megakadályozzák vagy lelassítják a szervezetben zajló oxidatív folyamatokat, amelyek a szabadgyökök elszaporodásához vezetnének.
Szemvédelem, látásjavítás
A béta-karotin szabályozza a szem fényérzékenységét, és hosszú távon fenntartja a szem egészségét. Segít javítani a látást, és még a szem romlását és a szemüveg szükségességét is megelőzheti. C-vitaminnal együtt megelőzheti a szürkehályog kialakulását.
Bőr-, haj-, körömerősítés
A béta-karotin a kollagén lebomlását csökkenti, segíti a bőr, a haj és a körmök megfelelő növekedését és erősödését. Fontos szerepet játszik a bőrszövet, a szőrzet, a haj és a köröm felépítésében is: felgyorsítja az új szövetek képződését, így hiányában a bőr kiszárad, repedezett, érdes lesz, a haj töredezni, hullani kezd. A bőr fogékonnyá válik a különböző gyulladásokra, fertőzésekre, a sebek nehezebben gyógyulnak, a körmökön elváltozások jelennek meg. A béta-karotin védelmet nyújt a nap káros ultraibolya sugarai ellen is, így nyáron különösen hasznos a pótlása.
Egészséges fejlődés
A béta-karotin támogatja a csontok és a fogak növekedését és normál fejlődését. A gyermekek különösen érzékenyek az A-vitamin-hiányra, lassabban nőnek, fejlődési rendellenességek léphetnek fel a fogak és a csontok fejlődésében, sőt, íz- és szaglásbeli rendellenességeket is tapasztalnak. A kismamáknak már várandósság alatt is figyelniük kell a vitaminok kiegyensúlyozott bevitelére, mert a vitaminhiány és a túladagolás is károsíthatja a magzatot.
Fontos!
A zöldségek és gyümölcsök permetezése, vegyszeres kezelése, élelmiszer-feldolgozási, főzési és sütési folyamatok mind-mind csökkentik a béta-karotin ideális felszívódását és hasznosulását, ezért érdemes étrend-kiegészítő formájában pótolni!