A tiamin akár 25%-kal javíthatja a tanulási képességet
A B-vitaminok rendszeres fogyasztása oldja az idegfeszültséget és a stresszt, energiával tölt fel, pozitív hatással van az idegrendszerre, a nemi hormonokra, az anyagcserére, és segíti a nyugodt, pihentető alvást. A B1-vitamin a memóriát serkenti, az idegkárosodást megelőzheti. Nagyobb adag B1-vitamin fogyasztása segíthet a tanulási nehézségekkel küzdőknek a koncentráció javításában, gyorsítja a reakcióidőt, élesíti a memóriát, energikusabbá tesz. Nagyon hatékony a súlyos viselkedési problémák kezelésében is.
A B1-vitamin vízben oldódik, a szervezetben nem raktározódik el, ezért mindennapi pótlásra van szükség. A B1-vitamin (tiamin) főként a szénhidrát-anyagcserében játszik fontos szerepet, a memóriát serkenti, megelőzi az idegkárosodást és a cukoréhséget csökkenti.
Napi vitaminszükséglet
Napi 1-1,5 mg tiamin a legtöbb felnőtt szükségletét kielégíti, de betegség, stresszes életmód, idősebb kor, rendszeres alkoholfogyasztás, magas szénhidráttartalmú étrend növelheti ezt a mennyiséget. Sportolóknál a fizikai aktivitás miatt 10 mg-ra emelhető.
A tiamin megfelelő felszívódását nagyban befolyásolják a többi B-vitamin és a C-vitamin, ezért érdemes nagy adag C-vitamint és B-komplexet is szedni mellette. Mivel a B1-vitamin vízben könnyen oldódik, túladagolása nem jöhet szóba.
A B1-vitamin élettani szerepe:
• Elősegíti a növekedést és fejlődést.
• Optimalizálja a mentális aktivitást és az agyműködést.
• Támogatja az idegrendszer, az izmok és a szív egészséges működését.
• Fokozza a vérkeringést és a vérképzést.
• Felelős az idegi jelek továbbításáért a gerincvelő és az agy között.
• Nagy dózisban megelőzheti vagy lassíthatja az Alzheimer-kór progresszióját.
• Védi a gyomor-bélrendszert és segíti a szénhidrátok emésztését.
• Antioxidánsként védi a szervezetet az öregedési folyamatok, az alkoholfogyasztás és a dohányzás káros hatásaitól.
A B1-vitaminhiány tünetei
B1-vitamin főleg a szívben, a májban, az agyban, a vesében és a vörösvértestekben található. Hiányában a szénhidrát-anyagcsere károsodik, szívelégtelenség, idegi-agyi zavarok léphetnek fel. Jellemző hiánybetegsége a beri-beri, amelyet fájdalmas izomgörcsök kísérnek, és akár végzetes is lehet. A kezdeti tünetek közé tartozhat a kimerültség, a depresszió és a feledékenység, majd az alvászavarok, a gyakori fejfájás, a végtagok zsibbadása és az erős szívdobogás.
Pszichés és lelki problémák esetén is hasznos
A tiaminhiányt gyakran észlelik mentális betegségben, személyiségzavarban vagy szenvedélybetegeknél, így a B-vitaminok kulcsszerepet játszhatnak a pszichés és neurológiai problémák, betegségek kezelésében és megelőzésében. A depresszió bizonyos típusai tiaminterápiával is kezelhetők. A B1-vitamin segít az agyban termelődő neurotranszmitter molekulák egészséges szintjének fenntartásában.
Segít a tanulási nehézségekkel küzdőknek
A nagyobb dózisú B1-vitamin fogyasztása segíthet a tanulási nehézségekkel küzdőknek, de javíthatja a koncentrációt és a szellemi képességek hatékony kihasználását is az értelmi fogyatékos embereknél. A tiamin akár 25%-kal javíthatja a tanulási képességet, felgyorsítja a reakciókat, több energiát ad, és javítja a memóriát. Nagyon hatékony a súlyos viselkedési problémák kezelésében is.
Fájdalomcsillapítóként is működik
A tiamin javítja az idegműködést, és csökkentheti a fájdalmat különböző neurológiai rendellenességek esetén. Más B-vitaminokkal együtt hatékony lehet a migrén, az ízületi és izomfájdalmak enyhítésében, valamint a cukorbetegség idegrendszert érintő tüneteinek kezelésében.
Fontos!
A B1-vitamin legjobb természetes forrásai a teljes kiőrlésű gabonák, az élesztő, a pékáruk, a húsok, különösen a vörös hús, a máj, a dió- és mogyorófélék és a hüvelyesek. A hal, a spárga, a borsó, gomba, a barna rizs és a tojássárgája is nagy mennyiségben tartalmaz tiamint.