Cink, Zn, Zincum

Cink, Zn, Zincum

Fokozza a szellemi frissességet és megakadályozza a koleszterin lerakódását, ami érelmeszesedéshez vezetne

A cink az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen ásványi anyag. Szerepet játszik az immunrendszer normál működésében és a sejtek ellenálló képességének fenntartásában. Bár a szervezetnek csak kis mennyiségű cinkre van szüksége, a cinkhiány súlyos következményekkel járhat.

A vas után a cink a második legnagyobb mennyiségben előforduló ásványi anyag a szervezetben. Rendkívül fontos mikroelem, amely szabályozza és irányítja az anyagcsere-folyamatokat, valamint közel 70 enzim működését.

A legtöbb cink a májban, az agyban, a csontokban, a vesében, az izmokban, a prosztatában és a szemekben található. A cink az ideg-, hormon- és immunrendszer megfelelő működéséhez járul hozzá, szabályozza a vércukorszintet, részt vesz a sejtosztódásban és a sejtnövekedésben.

Napi cinkszükséglet

Az optimális cinkbevitel felnőtteknél napi 10-20 mg, ami terápiás célból napi 45-50 mg-ra emelhető.

A megfelelő mennyiségű fehérje fogyasztása elősegíti a cink felszívódását. A gabonafélékből származó rostok és a spenót oxálsav tartalma azonban jelentősen csökkentheti a cink felszívódását, csakúgy, mint a fogamzásgátló tabletták és bizonyos fertőzések kezelésére használt gyógyszerek és kenőcsök tetraciklin tartalma.

A cink pótlása

A cink szerepet játszik a látás-, szaglás- és ízérzékelésben, antibakteriális tulajdonságai pedig segítik a bőr tisztítását, a sebek gyógyulását, a szervezet méregtelenítését, semlegesítik a szervezetbe kerülő mérgező és káros fémeket. Fokozza a szellemi frissességet és megakadályozza a koleszterin lerakódását, ami érelmeszesedéshez vezetne.

Az immunrendszer erősítésében is jelentős szerepe van, különösen a járványok idején javasolt a cink pótlása megelőző intézkedésként az immunrendszer erősítésére és a szervezet gyorsabb regenerálódásának elősegítésére már kialakult betegségek esetén.

A cink nélkülözhetetlen a gyermekek növekedéséhez, az egészséges spermiumok termeléséhez felnőtt férfiaknál, a prosztatabetegségek megelőzéséhez és a vér tesztoszteronszintjének fenntartásához.

Kinek fontos a cinkpótlás?

Kisgyermekek számára a megfelelő ütemű fejlődés érdekében.

• 40 év feletti férfiaknak, mivel csökkentheti vagy akár megelőzheti a jóindulatú prosztata– megnagyobbodást.

• Az influenzavírussal fertőzöttek számára a gyorsabb gyógyulás elősegítésére.

Erős hajhullás esetén, mivel a hajhullás egyik fő oka a cinkhiány lehet.

Bőrproblémáktól, ekcémától, pattanásoktól, aknétól szenvedőknek, mivel a cink természetes módon javítja a bőr állapotát.

Azok számára, akik egyoldalúan étkeznek és szigorú diétát követnek.

• Sportolóknak, akiknek az átlagosnál több cinkre van szükségük.

Termékenységi problémákkal küzdő párok számára, hogy elősegítse az egészséges spermiumtermelést és -befogadást.

A cink természetes forrásai

A cink fő természetes forrásai a fehérjében gazdag élelmiszerek, mint például a kagyló, a rák, a hal, a hús- és tejtermékek, a máj, a tojás és a hüvelyesek. Az étrend kiválasztásánál fontos szempont, hogy az állati eredetű cink jobban hasznosul, mint a növényi eredetű.

A cinkhiány tünetei:

  • emésztőrendszeri problémák
  • gyakori fertőzéses betegségek
  • felszívódási zavarok
  • étvágytalanság 
  • termékenységi gondok
  • a szaglás és az ízlelés romlása
  • elmaradás a nemi érésben
  • repedezett körmök, fehér foltok megjelenése a körmökön
  • fokozott hajhullás
  • bőrgyulladás, bőrszárazság, érdes bőr, ekcéma

Fontos!

Fertőzés, betegség vagy stressz esetén a szervezet cinkszükséglete megnő. A szteroidokat tartalmazó gyógyszerek és bélrendszeri betegségek szintén befolyásolhatják a cink felszívódását.

Kapcsolódó Termékkategória

Kapcsolódó termékek


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük