A glükozamin az ízületi porcszövet természetes összetevője
A glükozamin az ízületek kenőanyagának egyik legfőbb alkotója, az ízületi porcszövet természetes része. Megvédi azokat a helyeket, ahol a csontok érintkeznek és egymással súrlódnának. Rendszeres fogyasztása segít megelőzni az ízületek és porcok károsodását, meglévő problémák esetén a kopás és merevség fokozódását akadályozza meg, valamint helyreállítja a sérült ízületi porcokat.
Mi a glükozamin?
A glükozamin egy természetes vegyület, amelyet a szervezet saját maga is termel. Leglényegesebb feladata, hogy biztosítsa az ízületi és porcszövetek újraképződését. A glükozamin megköti a vizet és hidratálja a sejtek közötti állományt, így segít biztosítani a súrlódásnak kitett ízületek rugalmasabb működését. Nemcsak az ízületek mozgékonyságát és a porcszövet regenerálódását segíti elő, hanem a sejtek tápanyagaként is szolgál, így egy része folyamatosan elhasználódik a természetes anyagcsere-folyamatokban.
A glükozamin szerepe
A glükozamin az ízületi porcszövet természetes összetevője. Állandó, intenzív igénybevétel hatására, vagy egyszerűen az életkor előrehaladtával a szervezetben csökken a mennyisége, a csípő-, térd-, váll- és gerincízületek kopásnak indulhatnak, a csontok deformálódhatnak, a mozgás is fájdalmassá válhat.
A glükozamin pótlása
A glükozamin rendszeres fogyasztása segít megakadályozni az ízületek, porcok és inak károsodását, már kialakult problémák esetén pedig megelőzheti a további kopást és enyhíti a merevséget. Javítja a károsodás mértékét és jelentősen csökkenti a fájdalmat.
Főképp idősebb korban fontos a pótlása, de fiatal korban is érdemes pótolni, mivel a szervezet már nem tudja előállítani a fokozott igénybevétellel járó mennyiséget. Az öregedési folyamat részeként az életkor előrehaladtával a sejtek közötti vízterek mennyisége nagymértékben csökken, így a szövetek rugalmassága és a mozgásképesség is romlik.
Miben található glükozamin?
Kis mennyiségű glükozamin számos élelmiszerben megtalálható, de fő forrásai a tengeri táplálékok, főleg a tengeri állatok páncélja vagy kagylók. A glükozamin étrend-kiegészítő formájában pótolható, ha valakinek az étrendje nem tartalmazza rendszeresen nagy mennyiségben ezeket az táplálékokat.
A glükozamint nemcsak önmagában, hanem más hatóanyagokkal kombinálva is érdemes szedni. Például az MSM-mel, a kondroitin-szulfáttal vagy az ördögkarom gyógynövénnyel, mivel kölcsönösen erősítik és fokozzák egymás pozitív hatásait, így nyújtva maximális védelmet az ízületeknek, inaknak, izmoknak, porcoknak és csontoknak. Érdemes a C-vitamin pótlását is növelni, ez szintén elősegíti az ízület- és porcvédő készítmények hatását.
Mikor javasolt a glükozamin fogyasztása?
- ha ízületi fájdalom jelentkezik nagyobb megterhelés után
- ha az ízületek és a porcok ízületi betegség vagy fokozott igénybevétel miatt károsodtak
- genetikai tényezők esetén (ha sok porckopás és ízületi gyulladás van a családban)
- nehéz fizikai munkát végzőknek
- ízületi károsodást szenvedteknek
- sportolóknak
- 45 éves kor fölött megelőzésre
- idősebbeknek
Fontos!
Glükozamin fogyasztásakor ügyeljen arra, hogy minden nap elegendő folyadékot igyon!
A kagyló- és rákallergiában szenvedőknek ellenőrizniük kell a glükozamin forrását a termékekben, mivel azok gyakran tartalmazzák az ezekből származó hatóanyagot.