Ha a szívizom nem jut elegendő Q10-hez, nem működik megfelelően, ami különösen a szívbetegeknél jelent problémát
A Q10 koenzim szintje körülbelül 30 éves korig megfelelő mennyiségben termelődik a szervezetben, azonban az életkor előrehaladtával jelentősen csökken. Ez a csökkenés növelheti a magas vérnyomás és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, ezért pótlása különösen fontos.
A Q10 koenzimről
A Q10 koenzim egy vitaminhoz hasonló, zsíroldékony enzim, amely elengedhetetlen a sejtek energiatermelésében, az oxigénszállításban és a káros szabadgyökök semlegesítésében. Legfontosabb feladata a tápanyagok energiává alakítása, így biztosítva a sejtek megfelelő működését. Magasabb Q10-szinttel a sejtek több energiát tudnak előállítani, míg csökkenés esetén energiahiány lép fel, ami a sejtek működésének zavarához, sőt, teljes leállásához is vezethet.
Miért csökken a Q10-szint?
A természetes Q10-termelés az életkor előrehaladtával csökken. Ezen felül a nyomelemek, vitaminok és ásványi anyagok hiánya, a máj működésének romlása, az egyoldalú táplálkozás, a tartósítószerek és adalékanyagok bevitele, a stresszes életvitel, valamint bizonyos gyógyszerek rendszeres fogyasztása is hozzájárulhat a Q10 hiányához.
A Q10 koenzim csökkenésének jelei:
- szívritmuszavarok, heves szívdobogás
- állandó fáradtság, gyengeség
- légszomj, mellkasi fájdalom
- korai érelmeszesedés
- magas vagy ingadozó vérnyomás
- alvászavarok, koncentrációs problémák, szédülés
- allergiák megjelenése
- gyakori gyulladások, fertőzések
- gyengülő immunrendszer
- törékenyebb csontok, nehezen gyógyuló sebek
- korai klimax, heves hőhullámok
- májműködési zavarok
A Q10 koenzim hatásai
- növeli az érfalak rugalmasságát, csökkenti a zsírok lerakódását.
- antioxidáns hatása révén semlegesíti a káros szabadgyököket.
- segít megelőzni a szívinfarktust, érelmeszesedést és magas vérnyomást.
- támogatja az agyműködés egészségét és lassítja az öregedést.
- jótékony hatású allergiás, asztmás és légúti megbetegedések esetén.
- erősíti az immunrendszert és növeli a fizikai erőnlétet.
A Q10 forrásai
A Q10 koenzimet a szervezet külső forrásokból, az elfogyasztott ételekből is pótolhatja. A legnagyobb mennyiségben az állati belsőségekben, a vörös húsú halakban, a növényi olajokban és a zöld növényekben található meg. A sejtek, főleg a máj, szintén termelnek Q10-et, de 30 éves kor után ez a termelés csökken.
Szívproblémák és a Q10
A Q10 koenzim egyik legnagyobb koncentrációban a szívben található meg. Ha a szívizom nem jut elegendő Q10-hez, nem működik megfelelően, ami különösen a szívbetegeknél jelent problémát. A zsíros étrend és a mozgásszegény életmód káros szabadgyökök felszabadulásához vezethet, amelyek károsítják az érfalakat és elősegítik a zsír- és mészlerakódást, növelve az infarktus kockázatát. A Q10 koenzim fogyasztása javítja az érfalak működését, erősíti a szívizmot, és csökkenti a szív- és érrendszeri károsodások kockázatát. Véd a szívgyógyszerek és vérnyomáscsökkentők káros mellékhatásaival szemben is. Az életkorral járó Q10-szint csökkenése önmagában is szívizom-károsodást okozhat, amely hamar visszafordítható a koenzim pótlásával!
Immunrendszer erősítése, fiatalítás
Erős antioxidáns hatásának köszönhetően a Q10 koenzim megköti a sejtek működését károsító szabadgyököket, lassítja az öregedést, és növeli az állóképességet. Védi a bőrt a káros környezeti hatásoktól és az UV-sugárzás következményeitől.
Fogínysorvadás
A Q10 koenzim hatékonyan visszafordíthatja a fogínysorvadást, amelyet a fogak meglazulása kísérhet. Javítja az ínyszövet ellenálló képességét, elősegíti a gyulladások csökkentését és a szövetek regenerálódását, csökkenti az íny és a gyökérhártya gyulladásait.
Idegrendszeri védelem és migrén
A Q10 koenzim kedvező hatást gyakorol migrénes fejfájás esetén, segít csökkenteni a rohamok számát és megelőzni azok kialakulását. Növeli az idegsejtek közötti kommunikáció hatékonyságát, és az agy működésére gyakorolt pozitív hatása miatt alkalmazzák különböző neurológiai rendellenességek kezelésére is, mint például skizofrénia, sclerosis multiplex, Alzheimer- és Parkinson-kór.
Kinek ajánlott a Q10 koenzim pótlása?
- stresszes életmódot folytatóknak
- 40 év feletti nőknek és férfiaknak
- fizikai munkát végzőknek és sportolóknak
- magas vérnyomással vagy koleszterinszinttel küzdőknek
- szív- és keringési betegségben szenvedőknek
- túlsúlyos vagy elhízásra hajlamos személyeknek
- cukorbetegeknek és inzulinrezisztenciával élőknek
- dohányosoknak és rendszeres alkoholfogyasztóknak
Fontos!
A Q10 koenzim pótlása nemcsak az idősebb korosztály számára fontos, hanem mindenkinek, aki szeretné megőrizni szív- és érrendszeri egészségét. Rendszeres bevitele segíthet a szervezet energiaszintjének növelésében és az általános jólét fenntartásában.
Kapcsolódó Termékkategória
- Q10 koenzim
- Szív- és érrendszer
- Vérkeringés, érrendszer
- Idegrendszer, nyugtalanság
- Memória, agyműködés