Az olajfalevél kivonat ellenáll a fertőző organizmusoknak és erősíti az immunrendszert
Az olajfalevél egy új, különleges hatású, természetes, növényi alapú étrendkiegészítő, amelyet az olajfa válogatott leveleiből készítenek. Általános és természetes eredetű, immunrendszert erősítő, mely 98 értékes összetevőt tartalmaz. Legfontosabb hatóanyaga az oleuropein. Az olajfalevél első hivatalos orvosi említése 150 évvel ezelőttről származik, lázas betegségek és a malária gyógyítása kapcsán.
Az olajfalevél kivonat
Tudományos bizonyítékok támasztják alá, hogy az olajfából származó kivonatoknak–beleszámítva a leveleket is-egy saját egészségmegőrző repertoárja van, mely legyőzi, vagy ellenáll a fertőző organizmusoknak és erősíti az immunrendszert. Az olajfalevél tartalmaz telítetlen zsírsavat, valamint fontos polifenol, béta karotin, szkvalén* és E-vitamin forrás.
*A szkvalén a zsírok egyik fajtája, mely az A-, D-és E-vitaminhoz hasonló hatással rendelkezik. Képes szintetizálni a sejteken belüli oxigént, ezáltal kedvezően hat az anyagcsere reakcióira. Antioxidáns hatású, fontos szerepet játszik a hormonműködés szabályozásában, erősíti az immunrendszert, és fokozza a toxinok kiválasztását.
Az olajfa leveleiből készített kivonat igen hatásos különböző kórokozó vírusok, baktériumok, gombák ellen, illetve magas vérnyomás és egyéb szív-és keringési rendellenességek esetén. Erősíti a természetes bélflóra mikroorganizmusait, hatásos a gyomorfekélyes állapot megelőzése tekintetében és a kialakult betegség kezelésében is. Kimondottan jó eredményeket értek el alkalmazásával az asztma és allergia gyógyításában.
Az alábbi tünetek enyhítésében és megszűntetésében segíthet:
- allergiás tünetek enyhítésére, megszűntetésére
- vírusos betegség megelőzésére és hatékony kezelésére (például herpesz, influenza, általános megfázás)
- gombás fertőzések
- gyulladásos betegségek
- ízületi gyulladások enyhítése
- légúti megbetegedések esetén (asztma, bronchitis)
- tartós immungyengeség leküzdése
- érrendszeri rendellenességek
- magas vérnyomás
- krónikus kimerültség és depresszió kiküszöbölése.
Az olajfa-kivonat különösen gazdag az antioxidáns hatású oleuropein vegyületben.
Az olajfalevél-kivonatot 1995-ben használták előszőr klinikai terápia során. A tapasztalatok alapján elmondható, hogy az olajfa egy nagyon ígéretes és különleges hatással rendelkező növény, mely a gyógyításban igen sokrétű szerepet kaphat. A kutatások és klinikai tapasztalatok szerint az olajfalevél-kivonat jótékony hatással lehet azoknál a betegségeknél, melyeket vírusok (például influenza, közönséges nátha, hepatitis B, herpes, övsömör stb.), retrovírusok (HIV), baktériumok (encephalitis), gombák (Candida) és protozoanok okoznak.
A sztenderdizált olajfalevél-kivonat potenciális antimikrobális hatóanyaga lehet a bélrendszert és a légzőszervi traktus ért fertőzések kezelésének.
Az olajfalevél-kivonat aktív hatóanyagának nagyon érdekes, figyelemreméltó hatása van a kardiovaszkuláris rendszerre. Javítja például a koronáriák véráramlását, csökkenti a vérnyomást és a szabálytalan szívműködés előfordulását továbbá pozitív hatású a vér alkotórészeire (a trombocitákra), ami összefüggésben van antioxidáns hatásával.
Azonkívül az olajfalevél kivonat további, az egészség megőrzése szempontjából fontos anyagokat is tartalmaz, így van benne króm, vas, szelén, cink, béta-karotin, C-vitamin, illetve az aminosavak széles skálája.
Az olajfalevél-kivonat rendszeres szedése segíti az általános közérzet és kedélyállapot javulását, növeli az aktivitást, s segít immunrendszerünknek, hogy nagyobb ellenállóképessége legyen a betegségekkel és fertőzésekkel szemben. Az oleuropeinnek és kapcsolódó vegyületeinek antibakteriális hatását ugyanis számos vizsgálattal bizonyították.
Az aktív hatóanyagokat az ötvenes években sikerült azonosítani és előállítani, amelyeket ettől kezdve szigorú laboratóriumi és klinikai vizsgálatoknak vetettek alá. Az utóbbi évek vizsgálatai azt is bebizonyították, hogy az olajfa hatóanyagainak néhány különleges eleme, a fehérjebontó enzimek, illetve bizonyos kódátíró-fordító enzimek hatása igen hasznos lehet a retrovírusok elleni küzdelemben.
Az olajfalevél-kivonat különleges értékét elsősorban az asqualen és az oleuropein hatóanyag adja.
Az asqualen gondoskodik a bőr egészségéről, bársonyosságáról, illetve aktivizálja az immunrendszert míg az oleuropein rendszeres fogyasztásával számos szív-és érrendszeri betegség kockázata nagyon nagy mértékben csökkenthető. Az oleuropein erőteljesen segíti a szív vérellátását, tágítja a koszorúereket, kiküszöböli a szívritmuszavarokat és rendkívül hatásos görcsoldó hatása is.
Az oleuropein egy igen reaktív anyag, tehát számtalan másik anyaggá alakulhat át, mely ugyancsak fontos szerepet tölt be az olajfalevél pozitív hatásait illetően.
Az gyógynövénynek koleszterincsökkentő hatása is van, ám jelenleg a kutatások szerint az oleuropeinnek az olajfalevél többi hatóanyagával együtt kell bejutni a szervezetbe ahhoz, hogy ezt a kedvező hatását kifejthesse.
Oleuropein
Az oleuropein figyelemre méltó antioxidáns. Rokonítható a polifenolokkal. A sejtkárosodásokat, degeneratív megbetegedéseket kiváltó, de még az öregedéssel is összefüggésbe hozható szabadgyököket képes semlegesíteni! Antioxidáns védelmet nyújt a bőrnek is.
Mint antibakteriális hatóanyag, különbséget tesz jó és rossz baktérium között, utóbbit pusztítva csak el. A szervezetben károsítja a fertőző baktériumok és vírusos sejtek sejtmembránjait, megakadályozva, hogy azok rezisztenciát alakítsanak ki, valamint reprodukálják magukat. Gram-negatív és -pozitív baktériumok ellen hatékony.
A modern tudomány szerint az oleuropein az olajfa sajátos, természetes antibiotikuma. Segíthet ugyanis megnövelni az immunerőt. Így lehetséges, hogy az olajfalevél kivonatok (melyek többszörösét tartalmazzák az oleuropeinből) olyan fertőző betegségek ellen hatékonyak, mint a nátha-megfázás, vagy az influenza.
1962-ben egy olasz kutató állatokon végzett kísérletek során megfigyelte, hogy az oleuropein fokozta a vérkeringést a szívkoszorúerekben, enyhítette a szívritmuszavarokat, valamint megakadályozta izomgörcsök kialakulását a bélrendszerben. Visioli és társai azt tapasztalták, hogy gyulladások esetén megnöveli az immunkompetens sejtek (a normál immunválasz kialakítására képes sejtek) funkcionális aktivitását.