B7-vitamin, Biotin, D-biotin, H-vitamin

B7 vitamin,Biotin

Ha a szervezet nem jut elegendő biotinhoz, a faggyúmirigyek fokozott aktivitása miatt felesleges zsír kerülhet a bőrbe és a fejbőrbe. A B-vitaminok rendszeres fogyasztása enyhítheti az idegi feszültséget és a stresszt, feltöltheti az energiaraktárakat, pozitív hatással van az idegrendszerre, a nemi hormonokra, az anyagcserére, segíti a nyugodt, pihentető alvást. 

A B7-vitaminról – mi a biotin? 

A B7-vitamin (biotin) az egészséges haj, köröm és bőr megőrzéséhez fontos, segít megelőzni a hajhullást, a töredező körmöket és a bőrgyulladást, az egyik legfontosabb vitamin. Növeli a sejtek inzulinérzékenységét, ezért fontos szerepet játszik a cukorbetegség kezelésében és megelőzésében is.

A biotin részt vesz a zsírsavak termelésében és átalakításában, a glükóztermelésben és az aminosavláncok átalakításában. Nemcsak külső forrásból lehet hozzájutni, a bélflórában is termelődik, így általában nincs szükség nagy mennyiségben történő bevitelre, azonban vannak tipikus helyzetek, jelek, amikor a pótlás feltétlenül szükséges.

A biotin szerepe a haj, bőr és köröm egészségében

Mivel a biotin szabályozza a zsíranyagcserét, hatással van a bőrre és a hajsejtekre is. Ha a szervezet nem jut elegendő biotinhoz, a faggyúmirigyek fokozott aktivitása miatt felesleges zsír kerülhet a bőrbe és a fejbőrbe. A haj hullani kezd, a körmök töredezetté válnak, a bőr begyullad és szürkés színe lesz.

Hajhullás és fejbőrproblémák

A biotinhiány következményeként a fejbőr zsírosodása mellett a hajhagymák tápanyagellátása is romlik, ami a hajszálak elvékonyodásához, töredezéséhez és fokozott hajhulláshoz vezethet. A biotin elengedhetetlen a keratin, a haj szerkezetét alkotó fő fehérje termelődésében. Biotin hiányában a hajszálak gyengébbek lesznek, és könnyebben hullanak ki. A hajhullás mellett a túlzott faggyútermelés miatt a fejbőr zsírosabbá válik, ami hozzájárulhat a hajszálak gyorsabb elnehezüléséhez, a fejbőr irritációjához és a korpásodáshoz is egyaránt.

A körmök állapotának romlása

A biotin a körmök növekedéséhez és egészséges szerkezetéhez is szükséges, mivel segíti a keratin képződését. Biotinhiány esetén a körmök töredezettek, gyengék lesznek, és gyakran szétválnak. Ezen felül a körmök felszíne egyenetlenné válhat, ami megnehezíti a körömápolást, a nem előnyös esztétikai hatások mellett. A megfelelő biotinbevitel hozzájárulhat ahhoz, hogy a körmök erősek és ellenállók maradjanak, míg hiánya szinte minden esetben a körmök egészésgének romlásához vezet.

A bőr begyulladása és szürkülése

A biotinhiány miatt a bőr egészsége is jelentősen romolhat. A biotin fontos szerepet játszik a bőrsejtek megújulásában, ezért hiánya gyulladásos folyamatokat idézhet elő, ami bőrirritációhoz, bőrpírhoz, sőt, ekcéma-szerű tünetekhez is vezethet. A biotin hiánya -különösen a faggyúmirigyek fokozott működése miatt- súlyosbíthatja a bőrzsírosodást, ami pattanások kialakulásához vezet. A bőr „élettelen” megjelenést nyerhet, szürkés árnyalatúvá válhat, mivel nem kap elege ndő tápanyagot, ez pedig szintén a biotinhiány egyik alapvető tünete lehet.

Vércukorszint

A biotin fontos szerepet játszik a májban és az izmokban raktározott szénhidrátok felépítésében, részt vesz lebontásukban, stabil vércukorszintet tart fenn. A hipoglikémia befolyásolja az idegsejtek működését, és ingerlékenységet, szorongást, fáradtságot és alvászavarokat okozhat. Megfelelő mennyiségű biotinnal az energiaszint is helyreáll, és a vércukorszint sem ingadozik.

A bélflóra helyreállítása

A bélflóra természetes egyensúlya különböző külső és belső hatások hatására felborulhat. Az alultápláltság, az antibiotikumok szedése, a makacs fertőzések, a fokozott stressz és a kemoterápia leggyakrabban a káros baktériumok és gombák elszaporodásához vezetnek, amelyek más betegségeket okozhatnak a szervezetben, vagy súlyosbíthatják a meglévő betegségeket.

A biotin pótlása mellett probiotikumot is érdemes bevenni, hogy helyreállítsuk a bélflóra egészségét. A biotin megfelelő termeléséhez kiemelten fontos a bélflóra egészsége, hiszen a szervezet csak így képes megfelelő mennyiségű vitamint előállítani. Ha a bélflóra károsodott, feltétlenül szükséges a biotinpótlás.

A károsodott bélflóra tünetei:

  • gyakori gyomorfájdalmak
  • elhúzódó hasmenés
  • puffadás
  • fehérje- vagy laktózérzékenység
  • felszívódási problémák, IBS
  • allergiás reakciók
  • ismétlődő húgyúti fertőzések
  • általános gyengeség, fáradtság
  • különféle bőrproblémák, bőrelváltozások

A biotinhiány

A biotinhiány leggyakrabban antibiotikumok szedése során jelentkezik, mivel ezek a hasznos bélbaktériumokat is elpusztítják, a szervezetnek pedig nehéz biotint termelnie, ha a hasznos bélbaktériumok elpusztulnak.

A biotinhiány tünetei

  • bőrgyulladás, ekcéma
  • okozott hajhullás
  • a szőrzet hullása
  • étvágytalanság
  • emelkedő koleszterinszint
  • általános rossz hangulat, fáradtság
  • vérszegénység
  • depresszió

A biotin természetes forrásai

A vese, a máj, a tojássárgája, az élesztő, a csonthéjas gyümölcsök (dió és földimogyoró), a karfiol és a paradicsom magasabb mennyiséget artalmaznak biotinból. Gyümölcsökben és húsokban is megtalálható, de nagyon kis mennyiségben, míg a gabonában kötött formában van, ezért nem szívódik fel a szervezetben.

Fontos!

A táplálkozás során bevitt biotin hasznosulási aránya nagyon alacsony, mindössze 50%-a szívódik fel. Ezért érdemes étrend-kiegészítőkkel pótolni. Vízben oldódó vitaminként a túladagolás veszélye nem áll fenn.

Kapcsolódó Termékkategória

Kapcsolódó termékek


-15%
Original price was: 2.260 Ft.A jelenlegi ár: 1.921 Ft.
Átmeneti készlethiány, jelenleg nem rendelhető
-25%
Original price was: 1.990 Ft.A jelenlegi ár: 1.490 Ft.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük