Az átlagos napi folsav szükséglet körülbelül 200 mikrogramm
A B-vitaminok rendszeres fogyasztása enyhítheti az idegfeszültséget és a stresszt, feltölt energiával, pozitív hatással van az idegrendszerre, a nemi hormonokra és az anyagcserére, valamint nyugodt, pihentető alvást biztosít. A B9-vitamin (folsav) szinte minden létfontosságú folyamatra hatással van, hozzájárul a gyomor- és bélrendszer, valamint a szájnyálkahártya egészségéhez, véd a mérgezésektől és a bélparazitáktól, erősíti a szívet és az agyat, befolyásolja a hormonszintet, a pszichés és idegi rendellenességek kialakulását.
A B9-vitaminról
A B9-vitamin (más néven M-vitamin) vagy folsav nélkülözhetetlen a sejtosztódáshoz, és létfontosságú szerepet játszik a DNS tökéletes előállításában. Főleg az agyban és az idegrendszerben lát el fontos feladatokat: a fehérvérsejtek, vörösvérsejtek és vérlemezkék képződésében, valamint az aminosavak és nukleinsavak anyagcseréjében vesz részt.
Vérszegénység kezelésére, a vas és a B12-vitamin felszívódásának javítására használják, valamint a káros baktériumokat és parazitákat elpusztító gyomorsav mennyiségét is szabályozza. A terhesség alatti folsav fogyasztása rendkívül fontos, mert a fejlődő magzat gerince csak folsav jelenlétében tud tökéletesen záródni.
Mennyi folsavra van szükségünk?
A folsav nagyon érzékeny vitamin, hatékonyságát fény, meleg vagy tartós tárolás is csökkentheti. Aki sokat tartózkodik a napon, vagy szoláriumozni jár, annak folsav-kiegészítésre van szüksége, mert a napsugarak is károsíthatják a vitaminmolekulákat.
Hasmenéssel és hányással járó betegségek, vagy a pajzsmirigy túlműködése esetén a szervezet nagyon kevés folsavat tud felhasználni. Az alkoholfogyasztás, a májkárosodás és bizonyos gyógyszerek (például fogamzásgátló tabletták) szedése szintén a folsav elégtelen felszívódásához vezethet.
A folsavhiányt étrend-kiegészítők formájában is érdemes pótolni, hiszen a folsav nagyobb arányban szívódik fel a mesterséges készítményekben, mint a természetes forrásokból.
Folsavhiány
A folsavhiány erősen összefügghet pszichés zavarok, demencia és depresszió kialakulásával, ezért rendszeres fogyasztása javasolt, különösen B6- és B12-vitaminnal kombinálva. A folsav csökkenti a homocisztein szintjét a vérben, és megakadályozza a sejtosztódás lelassulását vagy felbomlását.
A folsavhiány tünetei:
• szorongás, nyugtalanság
• étvágytalanság
• gyakori fejfájás
• állandó fáradtság
• száraz bőr
• gyomor- bélrendszeri panaszok
• száj- és nyelvgyulladás
Terhesség alatti folsavpótlás
Küzdelem a szívbetegségek ellen
A folsav segíthet megelőzni a szívbetegségek kialakulását azáltal, hogy csökkenti a magas koleszterinszint és az érelmeszesedés kockázatát.
Fontos!
A folsav legjobb természetes forrásai a máj, a tojássárgája, a leveles zöldségek, a lencse, a teljes kiőrlésű gabonák és az élesztő.