Álmatlanság, alvászavar kezelése természetesen: melatonin, citromfű, valeriana

Álmatlanság, alvászavar kezelése természetesen: melatonin, citromfű, valeriana

Álmatlanság, alvászavar kezelése természetesen: melatonin, citromfű, valeriana

 

A jó és zavartalan alvás fontosságára leginkább akkor ébredünk rá, amikor valamiért nem tudjuk magunkat megfelelően kialudni, rendszeresen nehezen merülünk álomba, álmatlanul forgolódunk vagy gyakran felébredünk az éjszaka folyamán. Ilyenkor reggel nyúzottan ébredünk, és a nappalok is jóval nehezebben telhetnek, jelentősen csökkenhet testi és szellemi teljesítőképességünk, koncentrálóképességünk, és persze mindez nyomot hagyhat hangulatunkon, közérzetünkön is.

Az alvás hiánya ronthatja az egészségi állapotot is

Ha rendszeresen nem tudjuk kialudni magunkat, akkor nem csak fáradékonysággal kell számolnunk, hanem számos egészségügyi probléma kialakulásával is, mivel a szervezet nem tud megfelelő mértékben regenerálódni éjjel. Ez jelentősen gyengítheti az immunrendszert, így csökkenthet a szervezet védekezőképessége a fertőzésekkel és betegségekkel szemben. Az immunrendszer sokkal aktívabban működik az éjszakai alvás alatt, mint amikor ébren vagyunk nappal, ugyanis éjjel termeli és bocsátja ki azokat a citokin fehérjéket, amelyek szembeszállnak a fertőzésekkel és a szervezetben felbukkanó gyulladásokkal.

A citokinek közreműködésével képesek kommunikálni egymással az immunsejtek, vagyis egy immunsejt általuk jelzi más immunsejteknek, hogy valamilyen betolakodót vagy kórokozót észlelt. Az immunsejt így tud más immunsejteket is a helyszínre hívni, hogy aztán közösen intézhessenek támadást a kórokozó ellen. Azonban amennyiben kevés vagy rossz minőségű az alvás, akkor jócskán gyengülhet az immunitás, ezáltal pedig jelentősen lecsökkenthet az éjszakai citokin fehérjék termelésének mennyisége is. Ez olyannyira így van, hogy vizsgálatokban kimutatták, hogy csupán egyetlen éjszakai alvásmegvonás is képes megváltoztatni az immunsejtek összetételét a vérben.

Álmatlanság, alvászavarok természetes kezelési lehetőségei

A szintetikus altatók alternatívájaként érdemes lehet először kipróbálni a különféle alvássegítő gyógynövényeket, mivel ezek nem okoznak függőséget vagy káros mellékhatásokat, ráadásul az alvás támogatása mellett kedvező hatást gyakorolhatnak az idegrendszer működésére is. Tehát az alvászavarok megszüntetése, a gyorsabb elalvás és a mély, pihentető alvás biztosítása mellett napközben hozzájárulhatnak a kiegyensúlyozottabb hangulathoz, az energikussághoz vagy a jobb fizikai és szellemi teljesítményhez is.

Melatonin

A melatonint a tobozmirigy termeli, szerepet játszik a szervezet napi ritmusának szabályozásában, vagyis abban, hogy mikor alszunk el, mikor ébredünk fel, mennyire mélyen alszunk, és mennyire tudjunk magunkat kipihenni az éjszaka alatt. Azonban a melatonin termelése egyre csökken a szervezetben az életkor előrehaladtával, majd pedig teljesen meg is szűnik, ezért idősebb emberek számára különösen fontos lehet a pótlása. Idősebb korban jelentősen lecsökkenhet az alvásidő, ráadásul az alvás is kevésbé pihentető, mint korábban volt. Emiatt ingerlékenység, depresszió, hangulatingadozás és csökkent koncentrálóképesség is jelentkezhet.

Ha szervezetünk nem termel elegendő mennyiségű melatonint, akkor szinte bizonyos, hogy alvásproblémák fognak fellépni, nehezebbé és lassabbá válik az elalvás folyamata, valamint gyakoribbá válnak az éjszakai felébredések. Tehát a melatonin abszolút elengedhetetlen a nyugodt, zavartalan és pihentető alváshoz. A melatonin egyébként antioxidáns hatással is rendelkezik, vagyis védi a sejteket az oxidatív károsodásoktól.

A melatonint étrend-kiegészítő formájában is pótolhatjuk, így természetes módon járulhatunk hozzá a könnyebb, gyorsabb elalváshoz, illetve az éjszaka nyugodt átalvásához, s ezáltal a teljes szervezet egészségének védelméhez.

Galagonya

A galagonya a szív gyógynövénye, de emellett kitűnően képes nyugtatni a központi idegrendszert is, így különösen jótékony hatású lehet a nagyon ideges emberek esetén, mivel csökkenti a szorongást, a túlzott érzelmeket és a magas vérnyomást. Nyugtató hatásának köszönhetően természetes és biztonságos altatóként fogyaszthatják az álmatlanságtól, alvászavartól szenvedők. Stresszes életvitel esetén különösen hasznos lehet a rendszeres fogyasztása.

Mákolaj

A mákolaj nagyszerű csonterősítő, ám emellett az idegeket is hatékonyan erősíti és nyugtatja, aminek köszönhetően eredményesen vethető be alvásproblémák ellen is. A mákban minimális mennyiségű ópiát található, viszont ez nem okoz függőséget. A mák kedvezően hat az idegrendszerre, nyugtatja azt, illetve elősegíti a pihentető, kiegyensúlyozott alvást is. Ha nehezen tud elaludni, ha gyakran felriad éjjelente, így fáradtan, nyúzottan ébred, akkor érdemes mákolajat fogyasztania lefekvés előtt körülbelül fél órával. A mákolaj nem csak belsőleg fogyasztva, hanem külsőleg masszázs- és illóolajok keverékeként is használható, enyhíti az izomgörcsöket, a fejfájást, illetve csökkentheti a stressz tüneteit.

Orbáncfű

Az orbáncfű egy természetes antidepresszáns hatású gyógynövény, amely meg tudja növelni az agyban található szerotonin nevű anyag szintjét, aminek köszönhetően javíthatja a pszichés állapotot, illetve képes lehet helyreállítani az idegrendszeri károsodásokat. Az orbáncfű enyhíteni tudja a szorongást, a levertséget, a hangulatváltozásokat és az ingerlékenységet, képes javítani a koncentrálóképességet és a kitartást, megszüntetheti az alvászavarokat. Sőt, még az alkohol- és nikotinfüggőség legyőzésében is segíthet. Mivel kedvező hatásait fokozatosan fejti ki, ezért érdemes minimum 4 hetes kúrával elkezdeni az adagolását.

Citromfű

A citromfű kitűnő idegerősítő és idegnyugtató hatással van megáldva, ezért természetes antidepresszánsként fogyasztható. A citromfű segíthet az idegrendszer működésének kiegyensúlyozásában, oldja a feszültséget és a szorongást, megnyugtat, valamint képes csökkenteni a stressz által kiváltott fizikai és pszichés tüneteket. A citromfű fogyasztásával a visszatérő fejfájás, alvászavarok, kezdődő depresszió és pánikbetegség esetén lehet a legjobb eredményeket elérni a tapasztalatok szerint. Idegi eredetű alvászavarok esetén célszerű néhány héten keresztül citromfű-kúrát tartani, mivel ez zavartalan alvást, pihent ébredést és ezáltal kiegyensúlyozott napot eredményezhet. Akár a reggeli kávét is helyettesíthetjük citromfű teával.

Valeriana

A valeriana, vagyis a macskagyökér közismerten az egyik leghatékonyabb természetes nyugtató és altatószer, segíthet a stressz könnyebb kezelésében, oldja a feszültséget és a szorongást, elősegíti a lelki egyensúly fenntartását, illetve nyugodt, pihentető alvást biztosíthat. A macskagyökér egyszerre képes nyugtatni a központi és a vegetatív idegrendszert, ami miatt javasolni szokták szorongásos állapotok kezeléséhez is. A valeriana képes csökkenteni a stresszhez kapcsolható tüneteket, a félelemérzetet, az idegességet, illetve meg tudja nyugtatni a túlterhelt szívet is.

A valeriana hatalmas előnye, hogy nem okoz semmilyen függőséget, elvonási tünetet vagy káros mellékhatást, ezért teljesen biztonságosan fogyasztható. Ráadásul a szintetikus altatókkal, gyógyszerekkel szemben kiemelkedő előnye az is, hogy nem okoz tompaságot sem reggel, sem pedig napközben, hanem éppen ellenkezőleg kedvező hatást képes gyakorolni a vérnyomásra, valamint a szív- és érrendszer egészségére is.

Kapcsolódó Sanct Bernhard termékek:

Sanct Bernhard Melatonin rágótabletta – 120db

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük