Tőzegáfonyával a húgyutak egészségéért
A tőzegáfonya az egyik legjobb természetes szer felfázás, húgyúti fertőzés, vizelet-visszatartási nehézség, prosztataproblémák vagy vesebajok ellen. Megelőzésre és már kialakult fertőzés esetén is hatékony. Megakadályozza a baktériumok megtapadását, a fertőzések, gyulladások kialakulását, védi az ereket, gátolja a kőképződést.
A tőzegáfonyáról
A tőzegáfonya a hangafélék családjába tartozik, tőzegmohalápon élő növény, 15-30 cm magasra nő. Észak-Amerikában, Európában és Ázsiában is honos. Nagyméretű, vöröses piros színű bogyótermése magas víztartalmú, szénhidrátokban és rostokban gazdag.
Kiváló természetes C-vitamin-forrás, de jelentős az A-, E- és K-vitamin-tartalma is. Gyógyhatását elsősorban flavonoidjai adják. Antioxidáns kvercetin, vírusellenes myricetin, gyulladáscsökkentő urzolsav és fertőzésgátló polifenol található benne.
Mik azok a flavonoidok?
A flavonoidok természetes növényi festékanyagok, amelyeket a növények termelnek védekezésül a kórokozókkal, a káros külső hatásokkal, sugárzással szemben. Ezek az anyagok hasznosak az emberi szervezet számára is, mert ugyanolyan védelmi szerepet töltenek be. Fogyasztásuk védelmet nyújthat például a szív- és érrendszer megbetegedései, a vírusos és baktériumos fertőzések, a máj károsodása ellen is.
Mikor javasolt a tőzegáfonya fogyasztása?
- a húgyúti rendszer, a húgyhólyag és húgycső gyulladásakor
- visszatérő húgyúti fertőzések megelőzésére
- miatt fellépő, ínyvérzéssel járó skorbut kezelésére
- inkontinencia esetén, a vizelet szagtalanítására
- alacsony szénhidráttartalmú diétákban, például diabéteszeseknél, a glikémiás index csökkentésére
- C-vitamin hatékony pótlásra
- az immunrendszer megerősítésére
- a szív- és érrendszer megerősítésére
- katéterezésnél (megakadályozza a fertőzések kialakulását)
- várandósság időszakában
- idős korban és vesebetegeknél
Mi okozza a húgyúti fertőzést?
A legtöbb esetben baktériumok, vírusok, paraziták vagy gombák okoznak megbetegedést a húgyúti rendszerben. A fertőzés a nőknél gyakoribb, mert a női húgycső rövidebb, ezért könnyebben és gyorsabban jutnak fel rajta a kórokozók.
A vastagbélben, végbélben is sok természetesen baktérium és gomba, főként Candida van jelen, ezek kóros elszaporodása szintén gyulladáshoz vezethet. Ha a vizeletkiválasztó szervek valamilyen problémával küzdenek, például vesekővel vagy prosztata-megnagyobbodással, a pangó vizeletben megnőhet azoknak a fertőzést okozó kórokozóknak a száma, amelyek egyébként a vizelettel gyorsan kiürülnének.
Az immunrendszer gyengesége, a vitaminok és az ásványianyagok mennyiségének csökkenése szintén kedvez a fertőzések és gyulladások kialakulásának. További okok lehetnek a bélflóra egyensúlyának megbomlása, hormonális változások, például terhesség vagy változókor, amikor legyengül a hüvelyflóra, és nem tud kellőképpen védekezni a káros baktériumok elszaporodása ellen. Szexuális együttléteknél pedig a normál bélbaktériumok könnyen bekerülhetnek a húgycsőbe, amelyek így helyi gyulladást váltanak ki.
A húgyúti fertőzés jellemző tünetei:
- gyakori vizelési inger
- égő érzés vizeléskor
- kellemetlen szagú vizelet
- hőemelkedés, láz
- hasi vagy deréktáji fájdalom, feszülés
- rossz közérzet
A tőzegáfonya hatása
A tőzegáfonya növényi kivonatai olyan hatóanyagokat tartalmaznak, amelyek gátolják a kórokozók megtapadását, így azok nem képesek bejutni, megmaradni a húgyutakban, a húgyhólyag falán és fertőzést okozni.
Visszatérő fertőzések ellen
Erős antibakteriális hatásával, valamint hippursavtartalmával a tőzegáfonya a jelenlévő baktériumok szaporodását is megakadályozza, kedvezőtlen környezetet teremt a kórokozók számára, ezáltal is csökkenti a fertőzés kialakulásának esélyét, illetve a fertőzés súlyosbodását. Naponta fogyasztva, akár nyersen, gyümölcslé vagy kapszulázott kivonat formájában, kiemelten hozzájárul a húgyúti rendszer betegségeinek megelőzésében.
Enyhíti a kellemetlen tüneteket
A megelőzésen túl a tőzegáfonya a már kialakult betegségek időtartamát is jelentősen lecsökkenti. Csillapítja a betegséggel járó fájdalmat, enyhíti az égető érzést, a viszketést, kiirtja a baktériumokat. Ha a fertőzés olyan mértékű, amelyet antibiotikummal is kezelni kell, kiegészítésként a tőzegáfonya felgyorsítja a gyógyulás folyamatát.
Csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát
A tőzegáfonya értékes növényi immunanyagai, a flavonoidok javítják a vérkeringést, erősítik az érfalakat, csökkentik a magas vérnyomást. Elősegítik a koleszterin-lerakódások tisztítását, így a húgyutak védelme mellett a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentéséhez is nagymértékben hozzájárul.
Jó tudni!
-
A tőzegáfonya nagyobb adagban rövid és hosszú távon is biztonsággal fogyasztható, semmilyen káros mellékhatása nem ismert.
-
Terhesség alatt és szoptatáskor is bátran használható, ami felfázás esetén nagy segítséget jelent a gyógyszerek kiváltásában, az anya és gyermeke egészségének megőrzésében.